Precyzja zadawania pytań w trakcie wywiadu.

utworzone przez sty 4, 2024Fizjoterapia

.Wstęp. 

Przyjmując pacjentów musimy starać się maksymalnie precyzować nasze pytania. Po pierwsze ma to pomóc pacjentowi, aby skupić się na opisaniu sytuacji występowania potencjalnego bólu. Po drugie ma to wykluczyć czy zawęzić pole diagnostyczne do rzeczy faktycznie ważnych. 

Czy bolą Panią plecy? 

Jeśli zapytasz czy bolą Panią plecy, pacjentka może odpowiedzieć w bardzo różny i chaotyczny sposób. Jeśli sprecyzujesz pytanie czy  bolą Panią plecy w nocy, czy z samego rana czy np. wieczorem dostaniemy konkretną odpowiedź. Jest to dla mnie szczególnie ważne bo zgłaszane bóle wieczorne mogą wynikać ze zwykłych przeciążeń organizmu. Z drugiej strony bóle nocne to poważniejszy temat mogący wynikać z wielu czynników. Oczywiście pacjentka może spać powyginana na sofie. Może to wynikać ze stanu zapalnego, zastoju czy braku pompy mięśniowej. Może mieć problemy z florą bakteryjną czy np. pasożytami. Jednak może to również zwiastować zmiany nowotworowe. 

Zadawanie pytań to klucz dobrego wywiadu. 

W trakcie prowadzenia szkolenia „Diagnostyka różnicowa z wnioskowaniem klinicznym” omawiamy potencjalne przyczyny i różnice związane z porą dnia i nasilaniem się objawów. Uczymy się dokładnego precyzowania pytania, aby wyłapać najważniejsze rzeczy mające wpływ na zaistniałe dolegliwości. Dlatego wywiad i konkretne sprecyzowane pytania to klucz w przypadku diagnostyki naszego pacjenta. 

Autor: Łukasz Skibiński