Jakość dotyku i jego interpretacja w procesie diagnostycznym.

utworzone przez mar 27, 2024Fizjoterapia

Wstęp.
Będąc terapeutą manualnym jednym z naszych podstawowych narzędzi diagnostycznych jest umiejętność palpacji. W trakcie jej praktyki jesteśmy w stanie  zauważyć wiele aspektów odnoszących się do stanu organizmu naszego pacjenta. Właśnie na te wrażenia chciałbym poświęcić parę minut.

Dotyk, wiele interpretacji.
Palpując tkankę naszego pacjenta bardzo istotne jest Twoje skupienie, cierpliwość oraz świadomość czego właściwie szukasz. Zauważ, iż w trakcie tego podstawowego badania diagnostycznego jesteśmy w stanie „odebrać” wiele bodźców. Oczywiście będzie się to wiązać z wieloma parametrami związanymi z naszym dotykiem jak siła czy kierunek nacisku. W ten sposób zbadasz skórę, układ mięśniowy, układ więzadłowy, układ kostny, układ naczyniowy itd.

Wrażenia powierzchowne – skóra.
Skupiając się na warstwach powierzchownych, tj. np. skórze możesz poczuć głównie jej jakość. Myślę tutaj o elastyczności, sprężystości, tendencji do zawilgocenia czy suchości. Na pewno poczujesz podwyższoną temperaturę, tętno pacjenta czy zauważysz nagromadzenie się większej ilości płynów mając na myśli obrzęki.

Układ mięśniowy, więzadłowy czy nerwowy.
Chcąc zbadać układ mięśniowy musimy „zatopić się” trochę bardziej. Tutaj zauważymy większe czy mniejsze napięcia mięśniowe. Twoją uwagę mogą przykuć zwłóknienia, zgrubienia czy wrażenia przeskakującej struny. Naciskając mocniej dany punkt możesz zwrócić uwagę na ewentualną przeczulicę, wrażenia bólowe pacjenta czy charakter roznoszenia się bólu. Już na tym etapie jesteśmy w stanie sprecyzować naszą diagnostykę oraz pracę manualną z pacjentem.

Układ kostny.
W wielu sytuacjach anomalie występujące w stawie czy różnego rodzaju zmiany zwyrodnieniowe jesteśmy w stanie zauważyć gołym okiem. Przykładem może być staw barkowo – obojczykowy, który w przypadku nadbudowy kostnej będzie wystawać na zewnątrz. Sugeruję również w tym celu wykorzystać Twoje niedocenione narzędzie diagnostyczne jakim jest dotyk i palpacja. W tym momencie pod swoimi dłońmi poczujesz twarde wrażenie imitujące drewno oraz coś czego właściwie nie spodziewałbyś się w tym miejscu. Sam dotyk przebudowanego miejsca może okazać się bardzo bolesny, co naprowadza Cię na potencjalne miejsce dysfunkcji. Pamiętaj jednak, aby w celach diagnostycznych wykorzystywać takie narzędzia jak młoteczek neurologiczny czy kamerton.

Podsumowanie.
Podróżując w świecie diagnostyki musimy zwracać uwagę i starać się wykorzystywać wszystkie dostępne narzędzia. Oczywiście pamiętajmy o podstawowych badaniach jakimi są badania krwi, RTG, TK, MRI, USG etc. W swojej pracy w gabinecie staraj się rozwijać swoją palpację czy wykonywanie testów prowokacyjnych. Myślę, że najważniejszym aspektem w naszym zawodzie jest pogłębianie swojej wiedzy, aby łączyć wiele faktów w jedną całość. Jeśli chcesz usłyszeć więcej na ten temat, serdecznie Cię zapraszam na moje szkolenie „Diagnostyka w fizjoterapii z wnioskowaniem klinicznym”.

Łukasz Skibiński D.O.
Instruktor szkoleń MTG oraz Diagnostyka w fizjoterapii z wnioskowaniem klinicznym.