Diagnostyka w fizjoterapii. Język mowy ciała.

utworzone przez sty 31, 2024Fizjoterapia

Wstęp. 

Bardzo często pacjent wchodząc do gabinetu językiem mowy ciała pokazuje co mu dolega. Czasami dolegliwość pokazuje jednym palcem, czasami zakreśla cały staw, a innym razem pokazuje promieniowanie do sąsiednich stawów. Jest to charakterystyczne dla wielu dysfunkcji. Jednak jak to interpretować? 

Wykonywanie testów ortopedycznych, a język mowy ciała. 

Wspomniany sposób pokazywania dolegliwości bólowych może nam pomóc w trakcie diagnostyki pacjenta.  W trakcie prowadzenia szkolenia „diagnostyka różnicowa z wnioskowaniem klinicznym” kładę duży nacisk na omówienie tego aspektu podczas wykonywania testów diagnostycznych i odpowiedniej interpretacji uzyskanych wyników. Nasz pacjent będzie w inny sposób pokazywać uszkodzenie więzadła, zapalenie kaletki czy zmiany zwyrodnieniowe występujące w stawie. 

Dokładne dopytywanie się o występowanie bólu. 

Jedną z najważniejszych rzeczy w trakcie wywiadu jest pytanie kiedy pojawił się ból. Czy pojawił się po wypadku, może przy wstaniu z łóżka, czy może nasilał się w trakcie pracy. Pamiętaj, iż  jeśli pacjent zgłosi w swojej historii wypadek (a może nie lubi chodzić do lekarza), to musisz wykazać się ogromną wiedzą, żeby wykluczyć czerwone flagi np. w przypadku złamania odcinka szyjnego kręgosłupa.  

Kiedy pojawia się ból? 

Postaraj się doprecyzować pytanie kiedy pojawia się ból. Czy występuje z samego rana, od razu po przebudzeniu? Może wstając z łóżka potrzebuje trochę czasu, aby to rozchodzić? Czy może nasila się  wciągu dnia lub pojawia się wieczorem bądź w nocy? Szczególnie o bólach nocnych rozmawiamy w trakcie szkolenia „diagnostyka różnicowa z wnioskowaniem klinicznym”, ponieważ powinna Ci się wtedy zapalić pomarańczowa lampka wchodzącą w czerwień. Jeśli nie pamiętasz systemu flag, jest to moment, aby je sobie przypomnieć. 

Co nasila ból? 

W takiej sytuacji warto zadać dodatkowe pytania, które mogą pomóc w diagnostyce. Np. co nasila zgłaszane dolegliwość? Czy ból pojawia się w trakcie poruszania się? Czy boli w trakcie spoczynku? Czy boli w ściśle określonej pozycji? Czy może musi się powyginać, żeby znaleźć tą pozycję. To wszystko musisz przeanalizować już na początku wizyty w trakcie przeprowadzenia wywiadu. Jest to szczególnie ważne, jeśli podejrzewasz poważniejsze patologie czy występowanie np. czerwonej flagi. Jeśli zainteresuje Cię wspomniana tematyka i odpowiednie interpretowanie zadawanych pytań, zapraszam Cię do wzięcia udziały w moim szkoleniu. 

 Łukasz Skibiński