Diagnostyka w fizjoterapii. Chondromalacja rzepki, a ból przewlekły stawu kolanowego. Studium przypadku.

utworzone przez lut 7, 2024Fizjoterapia, Ortopedia

Wstęp. 

Bóle występujące w rejonie stawu kolanowego mogą występować z wielu przyczyn. Mogą to być zwykle zmiany funkcjonalne jak w przypadku kolana biegacza czy zapalenia gęstej stopki. Mogą wynikać z przeciążeń łąkotek czy układu więzadłowego, ale również z uszkodzeń chrząstek występujących w stawie kolanowym. Takim właśnie przykładem jest mój pacjent, u którego zdiagnozowano chondromalacje rzepki. 

Praca fizyczna, a stan faktyczny stawu kolanowego. 

Moim pacjentem był mężczyzna w wieku 28 lat pracujący fizycznie na kopalni węgla kamiennego. Głównym powodem pojawienia się na wizytę był nawracający od kilku miesięcy ból w rejonie stawu kolanowego. Miejsce, które wskazywał odpowiadało centrum rzepki oraz strefie więzadła właściwego rzepki. Opisywane bóle nasilały się po pracy fizycznej oraz w trakcie pracy na kolanach. 

Obraz funkcjonalny i wynik MRI. 

Badając mojego pacjenta rzucały się w oczy ograniczenia ruchomości. Samo kolano nie pracowało w pełnym zakresie ruchu, a powyżej leżący staw biodrowy aż prosił o rozruszanie rotacji wewnętrznej. Omawiając jego stan funkcjonalny zdecydowaliśmy o podjęciu współpracy i obserwacji potencjalnej poprawy. 

Wyleczę Panu uszkodzenia rzepki. 

Nasuwa się tutaj główne pytanie, w czym mogę pomóc takiemu pacjentowi, jeśli zmiana typu chondromalacji jest zmianą nieodwracalną? O to właśnie zapytał mój pacjent. Zwróć uwagę, iż sama chondromalacja jest procesem, trwającym najczęściej kilka lat. Jeśli mój pacjent nie zmieni nic w swoim życiu, zwyczajnie ten proces może postępować. W jego sytuacji śmiem sądzić, że ograniczenia ruchomości stawów wpłynęły na pogłębienie się uszkodzeń w rejonie chrząstki rzepki. Starając się zmienić nawyki żywieniowe, nawodnienie organizmu, tracąc trochę wagi i poprawiając ruchomość stawów, jesteśmy w stanie w dużym stopniu wpłynąć na zatrzymanie rozwoju potencjalnych zmian. I w takiej sytuacji to właśnie jest nasz cel! 

Autoterapia i inne zalecenia. 

Nasuwa się pytanie co możemy zalecić takiemu pacjentowi, aby mógł wspierać cały proces leczenia. Bardzo często zalecam współpracę z wykwalifikowanym trenerem personalnym, aby nauczył się odpowiednich wzorców ruchowych. Staram się wyedukować najprostszych sposobów autoterapii. Właśnie w tym celu nagrałem 8 film z serii anatomia w praktyce pt. „Kolano skoczka i chondromalacja rzepki.” Znajdziesz tam ćwiczenia rozluźniające mięśnie mające wpływ na postępowanie degeneracji rzepki. Dodatkowo posłuchasz o autoterapii piłką do masażu w celu wspomagania procesu regeneracji. Do tego filmu najczęściej odsyłam swoich pacjentów po wytłumaczeniu powagi sytuacji. 

Podsumowanie. 

Chondromalacja jest jedynym z kolejnych przykładów, gdzie nie mam bezpośredniego wpływu na regenerację uszkodzonej chrząstki. Ale mam ogromną możliwość, aby wpłynąć na odciążenie stawu kolanowego co wpłynie na zahamowanie postępowania dalszych uszkodzeń. Pamiętaj, aby nie korelować tego typu problemu tylko z mięśniami! Musisz wtedy myśleć o wzorach ruchowych, nawykach, odżywieniu, nawodnieniu, wymuszanych codziennych pozycjach, stresie etc. Trzymam kciuki za Twoją edukację pacjentów. To jest w tym wszystkim największe wyzwanie, aby ten ktoś chciał to wszystko zrozumieć i działać. 

Łukasz Skibiński. 
Instruktor szkoleń MTG oraz Diagnostyka w fizjoterapii z wnioskowaniem klinicznym.