Czy żołądek to tylko pojemnik na jedzenie?

utworzone przez cze 27, 2023Terapia wiscelarna

Pracując w swoim gabinecie mam wrażenie, iż specjalista fizjoterapeuta czy masażysta powinien wiedzieć dosłownie wszystko na temat naszego organizmu. Powinien łączyć świat ortopedii, neurologii, reumatologii, traumatologii, psychiatrii czy interny. Im głębiej wchodzimy w temat fizjologii człowieka, tym więcej zauważamy zależności i wzajemnych powiązań między każdym z układów. Jedną z takich struktur jest dzisiejsza gwiazda – nasz ŻOŁĄDEK!

Żołądek, czyli główna gwiazda nadbrzusza.

Żołądek jest strukturą, którą znajdujemy w centralnej oraz lewej stronie nadbrzusza, poniżej dolnego łuku żebrowego oraz wyrostka mieczykowatego, częściowo przykrytym przez chrząstki żeber czy same żebra. Zbudowany z kilku części jak wpust, dno, trzon czy rejon odźwiernika może przysporzyć wiele komplikacji. To właśnie w rejonie nadbrzusza czujemy „ściskanie” w sytuacjach stresowych i właśnie tam bardzo boli w przypadku stanu zapalnego.

Czy żołądek to tylko pojemnik na jedzenie?

Myśląc na temat funkcji, które pełni nasz żołądek często mamy na uwadze, iż jest „balonikiem”, który wypełnia się w trakcie jedzenia. Z racji, iż jest zbudowany z trzech warstw mięśni, może dosłownie się napełnić. Wiemy, iż pełni on funkcję magazynowania treści pokarmowej oraz przesuwania jej do dalszego etapu trawienia, naszej dwunastnicy. W środku znajdziemy kwas żołądkowy o pH około 1-3. To tutaj zaczyna się magia, ponieważ pod wpływem enzymów (pepsyna oraz lipaza żołądkowa), nasze jedzenie tj. białka oraz tłuszcze rozpoczynają swoją wędrówkę i miażdżenie na jeszcze mniejsze kawałeczki. Jednak czy to jedyne funkcje naszego żołądka?

Żołądek jest kwaśny czy zasadowy ?

Wiele razy słyszymy, iż nasz żołądek jest kwaśny, jednak jest to kompletnie wyrwane z kontekstu. Analizując fizjologię żołądka, soki znajdujące się wewnątrz jego struktur faktycznie są kwaśne. Jednak gdyby cały żołądek znajdował się kwasie, nie byłoby tak kolorowo. Nasz żołądek musiał wytworzyć pewną formę samoobrony przed samo strawieniem i właśnie tutaj znajdujemy jeden z niesamowitych systemów jaki pełni śluz oraz warstwa wodorowęglanowa. To dzięki nim dochodzi do neutralizacji kwaśnego środowiska. Już na warstwach mięśniowych ma pH około 7, co zabezpiecza go przed samo destrukcją.

Gastryna, sekretyna, somatostatyna.

W strukturach naszego żołądka znajdujemy tzw. dołeczki żołądkowe. To właśnie w nich zachodzi produkcja wielu ważnych struktur jak gastryna, pepsynogen, lipaza żołądkowa, somatostatyna, histamina i wiele innych. Studiując fizjologię naszych układów, jestem pod ogromnym wrażeniem jak nasz organizm potrafi zachować balans. Tutaj przetoczę wspomniany przykład gastryny. Gastryna jest hormonem wydzielanym przez komórki G w strukturach żołądka. Odpowiada za odpowiednią formę naszej błony śluzowej, wzmaga perystaltykę układu pokarmowego, jednak jedną z głównych jej funkcji jest stymulacja produkcji kwasu żołądkowego. Znając nasz organizm – w przypadku nadprodukcji kwasu, musimy mieć coś co tą produkcję będzie chciało zmniejszyć. Tutaj przykładem może być hamulec jaki pełni sekretyna znajdująca się w dwunastnicy oraz somatostatyna. Chyba przyznasz, iż jest to naprawdę niesamowity i inteligentny system?

Tutaj zakończymy dzisiejszy krótki opis żołądka. Na jego temat jak i innych struktur naszego układu pokarmowego można pisać i pisać. Czuje wewnętrzną potrzebę podzielenia się wiedzą, ponieważ duża część naszego społeczeństwa kompletnie nie łączy dysfunkcji naszego organizmu takich jak bóle głowy, sztywność kręgosłupa czy bóle między łopatkami ze strukturami żołądka. Ta świadomość to dla mnie najważniejszy punkty mojej pracy z pacjentami. I właśnie o tym, będzie druga część mojego artykułu. Mam nadzieję, iż poprzez ten krótki wstęp rozpaliłem w Tobie ogień i chęć przeczytania kolejnej części artykułu o żołądku, w całości poświęconej objawom oraz korelacjom z układem mięśniowym, nerwowym czy naczyniowym.

Nie masz jeszcze dość żołądka? W naszej serii „Przewodnik po terapii wisceralnej” na kanale YT Łukasz opowiada o żołądku kolejne 30 minut 🙂 -> OGLĄDAJ TUTAJ

Do kolejnego artykułu! Łukasz.