Uszkodzenie więzozrostu strzałkowo-piszczelowego i ACL. Studium przypadku.

utworzone przez lis 25, 2023Ortopedia, Studium Przypadku

Fizjoterapia po operacji ACL i uszkodzeniu więzozrostu strzałkowo-piszczelowego: Studium przypadku powrotu do pełnej sprawności.

Operacja rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) i naprawa uszkodzonego więzozrostu strzałkowo-piszczelowego jest wyjątkowo wymagającym zabiegiem i jeszcze trudniejsza jest fizjoterapia . Po takiej operacji, fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w procesie powrotu do zdrowia i pełnej sprawności. W dzisiejszym wpisie przedstawię studium przypadku pacjenta, który przeszedł operację ACL i naprawę więzozrostu strzałkowo-piszczelowego i pokonuje wyzwania jakie stawiała przed nim  rehabilitacji.

Studium przypadku: S.J, 28 lat, aktywna zawodowa siatkarka jednego z klubów w okolicy. 

Pacjentka, zawodowa siatkarka, doznała poważnego uszkodzenia ACL i więzozrostu strzałkowo-piszczelowego podczas jednego ze swoich meczów. Nie zawsze zapanujemy nad lądowaniem i wyskokiem. Po konsultacji z lekarzem, zdecydowała się na operację rekonstrukcji ACL i naprawę więzozrostu strzałkowo-piszczelowego za jednym razem. Poniżej opisuje jej proces rehabilitacji.

Faza 1: Natychmiast po operacji

Po operacji ACL i naprawie więzozrostu strzałkowo-piszczelowego, pacjentka została poddana procedurze rehabilitacji w szpitalu – następnie z zaleceniami przekazana do mnie. Byłem także w stałym kontakcie z operatorem. Pierwsze dni były skoncentrowane na kontroli bólu, zmniejszeniu obrzęku i stymulowaniu krążenia krwi w kończynie.

Faza 2: Pierwsze tygodnie po operacji

Po wypisie ze szpitala, pacjentka rozpoczęła intensywne sesje fizjoterapii w moim gabinecie. Celem było przywrócenie pełnego zakresu ruchu w stawie kolanowym i stabilności więzozrostu strzałkowo-piszczelowego – trzeba uważać z obciążaniem . Ćwiczenia były wyjątkowo precyzyjne i wymagały specjalistycznego podejścia.

Faza 3: Po kilku miesiącach

W ciągu kilku pierwszych miesięcy intensywnej rehabilitacji, pacjentka zaczęła odzyskiwać siłę w mięśniach i równowagę – po usunięciu śruby więzozrostowej . Współpracowała ze mną, aby dostosować program ćwiczeń do jej wymagań sportowych, a także nadal kontrolować postęp. Dodatkowo byliśmy w stałym kontakcie z operatorem i trenerami.

Faza 4: Powrót do profesjonalnej siatkówki.

Po około roku rehabilitacji, pacjentka powoli rozpoczęła treningi siatkarskie. Jej poświęcenie i determinacja, wsparte przez mój gabinet i całościowe podeście do tematu (łącznie z licznymi konsultacjami z innymi specjalistami bez których nie osiągnęlibyśmy takich efektów terapii) , pozwoliły jej wrócić na boisko i kontynuować swoją profesjonalną karierę. Ja dostałem za to także dobrą butelkę wina po pierwszym zwycięskim meczu.

Podsumowanie

Pacjentka to przykład zawodowego sportowca, który pokonał wyjątkowe wyzwania rehabilitacji po operacji ACL i naprawie więzozrostu strzałkowo-piszczelowego. To studium przypadku, które tu poruszyłem  pokazuje, że nawet po poważnych urazach, z odpowiednim wsparciem, ciężką pracą i fizjoterapią można osiągnąć pełną sprawność. Rehabilitacja po takiej operacji jest trudna, ale każdy sukces tak jak ten  jest dowodem na to, że to możliwe. Mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że był to nasz wspólny sukces.

Marcin Jeruzalski

Taki tok postępowania możesz poznać na szkoleniu prowadzonym przez Marcina: Fizjoterapia i rehabilitacja w ortopedii – ZOBACZ PROGRAM SZKOLENIA