Jak sobie pomóc, gdy mam ostrogę piętową?

utworzone przez gru 21, 2023Dolegliwości bólowe, Ortopedia

Wstęp.

Siedzący tryb życia, coraz mniejsza ilość aktywności sportowej czy codzienny komfort predysponuje nas do wielu zmian występujących z naszym organizmie. Nasze mięśnie ruszają się coraz mniej, nasze tkanki się przebudowują, a zmiany zwyrodnieniowe postępują. Takim przykładem jest problem ostrogi piętowej. Czym jest i o co chodzi? Już wszystko tłumaczę.

Rejon podeszwy i jej warstwy mięśniowe.

Nasza stopa zbudowana jest z wielu struktur. Znajdziemy tutaj kości, układ więzadłowy, mięśniowy, krwionośny etc. Nie chcę przetaczać tutaj anatomii, jednak przypomnij sobie ile warstw mięśni występuje w rejonie podeszwy! Jest ich naprawdę dużo! Są warstwy tkanki łącznej, układ powięziowy, mięśnie zginające palce, mięśnie wpływające na odpowiednie napięcie w rejonie podeszwy czy te mięśnie najkrótsze wpływające na odpowiednią ruchomość palców.

Moja stopa rusza się coraz mniej, co dalej?

Zauważ, iż codzienność predysponuje nas do coraz mniejszej aktywności. Samochody, praca siedząca, twarde obuwie czy toksyczne jedzenie. To wszystko ma ogromny wpływ na postępowanie zmian zwyrodnieniowych. Jednym z takich przykładów jest właśnie tematyka ostrogi piętowej.

Ostroga piętowa podeszwowa, co to jest i jak powstaje?

Ostroga piętowa podeszwowa jest przebudową struktur kości, występującą w rejonie kości piętowej od strony podeszwy. Aby ostroga piętowa powstała musi zaistnieć ku temu odpowiednie środowisko. W dużym skrócie – Twoja stopa musi przestać się ruszać, a środowisko w rejonie podeszwy sprzyjać, aby to miejsce mogło skostnień. Ma na to wpływ wiele aspektów. Mogą być to duże napięcia mięśniowe, ograniczenia ruchomości stawów, przebyte operacje czy kontuzje, twarde obuwie, brak czy nadmierna aktywność fizyczna, przewlekły stres oraz oczywiście zmiany metaboliczne.

Czy sam mogę sobie pomóc w przypadku ostrogi?

Istnieje wiele sposobów, aby sobie pomóc w przypadku dolegliwości związanych z ostrogą piętową. I powiedzmy sobie szczerze, nie masz innego wyboru. Jeśli nie podejmiesz tych kroków, a sama ostroga będzie postępować, wpłynie to Twoją codzienność. W stanie zaawansowanym, ostroga ogranicza naszą codzienną ruchomość i predysponuje do dużego bólu nawet w trakcie spoczynku! Jednym ze sposobów jest tzw. autoterapia w rejonie podeszwy. Świetnie się składa bo właśnie takie informacje znajdziesz na naszym kanale YouTube wpisując „Ostroga piętowa i zapalenie rozcięgna podeszwowego. Anatomia w praktyce. Odcinek 11.” Do autoterapii potrzebujesz twardej piłeczki i trochę chęci, jednak wszystkiego dowiesz się z w/w filmiku.

Wyciągaj wnioski!

Pamiętaj o tym, iż sama ostroga piętowa powstaje długi czas. To nie jest kwestia imprezy w sobotę czy przesiedzianych przy stole świąt. Musisz rozruszać swoją stopę i być w tym konsekwentnym. Uwierz mi na słowo – nie chcesz, aby ostroga postępowała. Nie niesie to ze sobą dobrej perspektywy. Zobacz koniecznie wspomniany film, zadbaj o swoją profilaktykę i działaj!

Dobrego dnia, Łukasz Skibiński.